Mesaj gönder
Bizimle iletişim kur

İlgili kişi : Lanbooxie

Telefon numarası : +86 15527360208

Naber : +8615527360208

Free call

RTK Konumlandırmasını Anlamak: Kapsamlı Bir Kılavuz

July 4, 2024

hakkında en son şirket haberleri RTK Konumlandırmasını Anlamak: Kapsamlı Bir Kılavuz

Konumlandırmaya gelince, bu bilgi çağında hepimizin aşina olduğu bir şeydir. Günümüzde herkesin bir akıllı telefonu var ve günlük olarak haritalar ve navigasyonla ilgili uygulamaları kullanıyoruz. Bu uygulamalar konumlandırma teknolojisine dayanmaktadır. Konumlandırma teknolojisiyle ilgili olarak, insanlar GPS ve Beidou gibi terimleri düşünürler. Bunların hepsi Küresel Navigasyon Uydu Sistemi'nin (GNSS) bir parçasıdır. Uzayda uçan bu uydular, akıllı telefonlarımızın konumlandırma yeteneklerine sahip olmasını ve bize navigasyon hizmetleri sağlamasını sağlar.

hakkında en son şirket haberleri RTK Konumlandırmasını Anlamak: Kapsamlı Bir Kılavuz  0

Yukarıdaki bilgiler iyi bilinmektedir. Şimdi, çoğumuza yabancı olabilecek bir kavramı tanıtmama izin verin. Bu kavram uydularla da ilgilidir ve endüstride yaygın olarak kullanılan konumlandırma teknolojilerinden biridir, işimize ve günlük hayatımıza önemli bir yardım sağlar. Buna RTK denir. Peki, RTK tam olarak nedir? Zaten uydularımız varken neden buna ihtiyacımız var? Özellikleri nelerdir ve nasıl çalışır? Merak etmeyin, bunları tek tek açıklayayım.

RTK Nedir?

RTK, Real-Time Kinematic'in kısaltmasıdır ve gerçek zamanlı dinamik konumlandırma sağlayan bir teknolojidir. Tam adı Real-Time Kinematic Carrier-Phase Differential Technology'dir. Bu teknoloji profesyonel görünse de, altta yatan prensipleri karmaşık değildir. Kısacası, RTK GNSS'e yardımcı olan bir tekniktir.

GNSS'e neden yardımcı olmamız gerekiyor? Çünkü GNSS'in sınırlamaları var! Uydu konumlandırma hatalara tabidir. Bu hatalar hem iç hem de dış faktörlerden kaynaklanır. Örneğin, uydu sinyalleri iyonosfer ve troposferden geçtiğinde hatalar oluşur. Diğer hata kaynakları arasında yüksek hızlı uydu hareketinin neden olduğu Doppler etkileri, çoklu yol etkileri, kanal hataları, uydu saat hataları, efemeris hataları, iç gürültü hataları vb. bulunur. Bu hatalardan bazıları ortadan kaldırılabilirken, diğerleri yalnızca kısmen ortadan kaldırılabilir veya hiç ortadan kaldırılamaz. Bunlar GNSS sisteminin doğruluğunu ve güvenilirliğini etkiler. Hataları daha iyi ortadan kaldırmak ve konumlandırma doğruluğunu iyileştirmek için uzmanlar RTK olarak bilinen daha gelişmiş bir konumlandırma teknolojisi geliştirdiler.

RTK Nasıl Çalışır?

RTK’nın çalışma prensibine bir bakalım.

hakkında en son şirket haberleri RTK Konumlandırmasını Anlamak: Kapsamlı Bir Kılavuz  1

Yukarıdaki diyagramda gösterildiği gibi, bu geleneksel bir RTK ağının standart bir yapılandırmasıdır. Uydulara ek olarak, RTK sistemi iki temel bileşenden oluşur: baz istasyonu ve gezici istasyon.

Her iki istasyon da uydu verilerini gözlemlemek ve almak için uydu alıcılarıyla donatılmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi, baz istasyonu bilinen bir referans konumu sağlayarak referans istasyonu olarak hizmet eder. Öte yandan, gezici istasyon sürekli hareket eden bir mobil istasyondur. Gezici istasyon, üç boyutlu koordinatlarını ölçen nesne hedefidir ve bu genellikle kullanıcı tarafıdır. Genellikle ölçümler için tripod taşıyan insanları açık havada görürsünüz. Bazıları RTK baz istasyonları veya gezici istasyonlar taşıyor olabilir.

Şimdi konumlandırma sürecini inceleyelim.

İlk olarak, ölçüm referansı olarak hizmet veren baz istasyonu genellikle iyi görüşe sahip açık bir alana yerleştirilir. Baz istasyonunun üç boyutlu koordinat bilgisi genellikle bilinir.

hakkında en son şirket haberleri RTK Konumlandırmasını Anlamak: Kapsamlı Bir Kılavuz  2

Aşama 1: Baz istasyonu uydu verilerini gözlemleyerek ve alarak işe başlar.

Adım 2: Baz istasyonu, gözlemlenen verileri gerçek zamanlı olarak yakındaki bir radyo istasyonu (veri bağlantısı) aracılığıyla gezici istasyona iletir; bu istasyon genellikle 20 km'den daha uzak değildir.

Aşama 3: Gezici istasyon, baz istasyonundan veri alırken aynı zamanda uydu verilerini de gözlemliyor ve alıyor.

Sadım 4: Baz istasyonundan alınan verilere ve verilerine dayanarak, gezici istasyon, göreceli konumlandırma prensiplerini kullanarak gerçek zamanlı diferansiyel hesaplamalar gerçekleştirir. Bu işlem, gezici istasyonunun üç boyutlu koordinatlarını ve doğruluğunu hesaplamasını sağlar ve konumlandırma doğruluğu 1 cm ila 2 cm'ye ulaşır. Bununla birlikte, ölçüm tamamlanır.

Gördüğünüz gibi, RTK teknolojisi gözlem istasyonları arasında görüş hattı iletişimine gerek olmaması, yüksek konumlandırma doğruluğu, basit kullanım ve her türlü hava koşulunda çalışma gibi çeşitli avantajlar sunar. Mükemmel bir konumlandırma teknolojisidir.

Ağ RTK ve Geleneksel RTK

Daha önce, RTK'nın temel bir modeli olan geleneksel RTK teknolojisini tartışmıştık. Geleneksel RTK uygulaması basit ve uygun maliyetlidir. Ancak önemli bir sınırlaması vardır: gezici istasyon ile baz istasyonu arasındaki mesafe kısıtlaması.

Mesafe ne kadar uzaksa, hata faktörlerindeki fark o kadar büyük olur ve bu da konumlandırma doğruluğunun azalmasına yol açar. Dahası, mesafe radyo istasyonunun iletişim aralığını aşarsa, çalışmak imkansız hale gelir.

Geleneksel RTK teknolojisinin sınırlamalarını aşmak için, ağ RTK teknolojisi 1990'ların ortalarında tanıtıldı. Ağ RTK teknolojisinde, birden fazla baz istasyonu (üç veya daha fazla) daha geniş bir alana eşit şekilde dağıtılarak bir baz istasyonları ağı oluşturulur.

hakkında en son şirket haberleri RTK Konumlandırmasını Anlamak: Kapsamlı Bir Kılavuz  3

Bu durumda gezici istasyonun her bir baz istasyonuyla ayrı ayrı karşılaştırılıp hesaplanması mı gerekiyor? Hayır, bu çok zahmetli olurdu.

Ağ RTK'sında, tek noktalı bir GNSS hata modeli yerine bölgesel bir GNSS ağ hata modeli kullanılır. Baz istasyonu ağı, verileri merkezi bir sunucuya gönderir ve bu sunucu da verilere dayanarak bir "sanal baz istasyonu" simüle eder. (Bu nedenle, ağ RTK'sı "sanal baz istasyonu teknolojisi" veya "sanal referans istasyonu teknolojisi" olarak da bilinir.) Gezici istasyon yalnızca bu "sanal baz istasyonunu" "görür". Bu "sanal baz istasyonu" tarafından gönderilen verilere dayanarak, gezici istasyon son ölçüm hesaplamalarını tamamlar.

hakkında en son şirket haberleri RTK Konumlandırmasını Anlamak: Kapsamlı Bir Kılavuz  4

Ağ RTK'sının avantajları açıktır. Fark etmiş olabileceğiniz gibi, genellikle gördüğümüz mobil iletişim baz istasyonları aynı zamanda "baz istasyonları" olarak da hizmet verebilir. Baz istasyonları etrafımızda her yerdedir, bu da ağ RTK'sının kesintisiz kapsama alanı sağladığı anlamına gelir.

Gezici istasyon ile merkezi sunucu arasındaki iletişim, gezici istasyondaki (terminal) yerleşik kablosuz iletişim modülü aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bu yüksek hassasiyetli konumlandırma modülleri, RTK teknolojisini entegre eder ve mobil iletişim modülleri olarak hizmet ederek yukarıda belirtilen işlevleri etkinleştirir.

Ayrıca kullanıcılar açısından baz istasyonu kurma zorunluluğu olmadığından önemli miktarda maliyet tasarrufu sağlanmaktadır (sadece bir miktar iletişim ücreti gerekmektedir).

Son olarak, ağ RTK daha yüksek doğruluk ve güvenilirlik sunar. Birden fazla baz istasyonuyla, bunlardan bir veya ikisi arızalansa bile, bunun etkisi minimumdur.

hakkında en son şirket haberleri RTK Konumlandırmasını Anlamak: Kapsamlı Bir Kılavuz  5

Ağ RTK modelinde, ağın kararlılığının konumlandırma doğruluğu üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Diferansiyel verilerin kararlı iletimini garantilemek ve böylece ultra yüksek konumlandırma doğruluğuna ulaşmak için kararlı ağ iletişimini sağlamak esastır.

Çözüm

Yıllar süren birikimden sonra, RTK teknolojisi giderek daha olgun hale geldi. Yüksek doğruluk, yüksek hız ve yüksek kararlılık özellikleri, onu arazi ölçümü ve haritalama, insansız hava araçları, araç navigasyonu ve güvenlik gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmasını sağladı. Geosun NavigationGS-100G taşınabilir LiDAR tarayıcıSLAM (Eşzamanlı Yerelleştirme ve Haritalama) gerçek zamanlı yerelleştirme ve haritalama teknolojisini, RTK (Gerçek Zamanlı Kinematik) santimetre düzeyinde uydu diferansiyel konumlandırma teknolojisiyle birleştirerek GPS veya diğer GNSS konumlandırmasına güvenmeden iç ve dış mekanlar gibi bilinmeyen ortamlarda tarama ve haritalama gerçekleştirir. Ayrıca, diferansiyel konumlandırma sistemlerinin yardımıyla açık dış ortamlarda da kullanılabilir ve kümülatif hataları doğrudan düzelterek tüm sistemin, döngü kapatmaya gerek kalmadan çok çeşitli dış mekan edinim süreçlerinde daha yüksek hassasiyetli nokta bulutu verileri elde etmesini sağlar.

hakkında en son şirket haberleri RTK Konumlandırmasını Anlamak: Kapsamlı Bir Kılavuz  6

Gelecekte, RTK teknolojisi daha uzun mesafelere, daha yüksek hassasiyete, çoklu frekans ve çoklu mod yeteneklerine ve daha fazla kararlılığa doğru gelişmeye devam edecek. Bekleyip görelim!

Bizimle temasa geçin

Mesajınız Girin

sales@geosunlidar.com
+8615527360208
lanbooxie
lanboo.xie
+86 15527360208